Adana Yumurtalık Yat Limanı 305 tekne kapasiteli olacak

Adana Yumurtalık Yat Limanı için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 60 milyon TL’lik bütçe ayırdı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğü 60 milyon TL’lik yatırımla Adana Yumurtalık’a yat limanı yapıyor. Kemalpaşa Mahallesi Çakalbükü Mevkii’nde konumlanan 305 tekne bağlama kapasiteli Adana Yumurtalık Yat Limanı için 60 milyon TL’lik bütçe ayrıldı.

Devlet, Adana Yumurtalık Yat Limanı için devrede

Projede dolgular, dalgakıranlar ve rıhtımlar gibi deniz yapıları devletin genel bütçe kaynakları ile inşa edilecek. İnşaat aşaması tamamlandıktan sonra YİD ihalesi yapılacak ve yapılan altyapıları yükleniciye teslim edilecek.

Yüklenici, yüzer iskelelerin ve üstyapıların (yat limanı için gerekli olan bütün binalar, peyzaj ve rekreatif alanlar, tefrişat vb.) inşaatını yine kendine tanınan yatırım sürecinde tamamlayacak ve teklif ettiği süre boyunca işletecek.

Projede, altyapı yapıları kapsamında; 850 metrelik ana dalgakıran, 400 metrelik tali dalgakıran, rıhtımlar, dolgu önünde travel lift inşa edilecek. YİD yüklenicisi ise toplam 580 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğinde yüzer iskeleleri yapacak. Bu iskeleler ana ve tali dalgakıran önünde yapılacak -4 m derinlikli rıhtımlara bağlanacak. Dolayısıyla bu rıhtımlara yanaşma olmayacak.

Akdeniz Çanağı ve Türk Bayraklı teknelerin boylarına göre dağılımında büyük çoğunluğun 12 m–18 m aralığında olduğu dikkate alınırsa 15 m boyunda ortalama tekne esasına göre Adana Yumurtalık Yat Limanı’nın kapasitesi 305 yat olacak.

Adana Yumurtalık Yat Limanı Projesi’nin altyapı inşaatı yaklaşık 2 yıl sürecek. Yüklenicinin yapacağı yüzer iskele ve üst yapıların da yaklaşık 2 yıl süreceği tahmin edildiğinde toplam inşaat süresinin 4 yıl, işletme süresinin de yaklaşık 50 yıl olması öngörülüyor.

Bodrum Yalıkavak’ta hizmet veren D Marin Yat Limanı alanında Türkiye’deki en iyi örneklerden birisini oluşturuyor.

Adana Yumurtalık Yat Limanı’nın çevresi

Yumurtalık Yat Limanı’nın projelendirildiği İskenderun Körfezi’nin içindeki bölgede balıkçı barınakları ve yerleşkeleri, ticari amaçlı limanlar ve deniz terminal yer alınken herhangi bir yat limanı bulunmuyor.

İskenderun Körfezi’ndeki limanlar; genellikle ticari amaçlı olup Yaklaşık 17 km kuzeydoğuda Botaş Limanı ve Haydar Aliyev Deniz Terminali (Ceyhan Deniz Terminali) bulunuyor. Körfez’in karşı kıyısında, yaklaşık 42 km mesafede, yük limanı amaçlı kullanılan İskenderun Limanı ve diğer ticari amaçlı limanlar bulunuyor.

Adana Yumurtalık Yat Limanı 850 metre ana dalgakıran ve 400 metre tali dalgakıran ile oluşturulmuş korunaklı basene sahip olacak. Bu basenin kıyı tarafında yapılacak dolgu önünde yanaşma için kullanılabilecek toplam 330 metre uzunluğunda -3 metre derinliğinde rıhtım yapılacak. Ayrıca bu dolgu önünde 8 metre x 30 metre bir travel lift bulunacak.

Ana dalgakıran önünde 188 metre, tali dalgakıran önünde 147 metre uzunluğunda tasarlanan -4 metre derinlikli rıhtımlar ise, basende kullanılacak yüzer iskelelerin karaya bağlantısı için kullanılacak.

Ayrıca ana dalgakıran üzerinde yanaşma için kullanılabilecek 104 metre uzunluğunda -5 metre derinlikli bir rıhtım projelendirildi. Bunların dışında; ana ve tali dalgakıran üzerinde tasarlanan rıhtımlara bağlanmış toplam uzunluğu 580 metre genişliği ise 3 metre olan yüzer iskeleler tasarlandı.

Yapılaşma

Yumurtalık Yat Limanı için yapılacak yapılar sonrası deniz seviyesi üstünde oluşan toplam alan yaklaşık 91 bin 700 metrekare olarak hesaplandı.

Projenin dört çıpalı yat limanları kapsamında olduğu kabul edilirse; lokanta veya kafeterya, kadın ve erkek yatçılar için bağlama kapasitesinin en az % 10’u kadar duş ve tuvalet, çamaşır bulaşık yıkama yerleri, bedensel engelliler için özel tuvalet ve düzenlemeler, kuru temizleme hizmeti, yat çekek alanı ve vinç sistemleri, bakım onarım hizmeti, yatçı eşya depoları bulunması gerekiyor.
Ayrıca bağlama kapasitesinin en az % 20’si kadar otopark alanı veya otopark hizmeti, sosyal tesisler ve satış yerleri, tenis kortu, yüzme havuzu veya plaj yeri, aletli jimnastik, masaj, sauna, hamam imkânlarının sağlandığı üniteler yapılması gerekiyor.

Ek olarak yapılacak hizmet ve ticari tesislerden toplam 2.000 m2 kapalı alanın ve/veya işletmenin kiralanması planlanıyor. Bunlar arasında restoran, rent a car, butik gibi ticari ünitelerle, yatçılar için alakart restoran gibi hizmet ünitelerinin işletmesi sayılabilir. Proje kapsamında basenin kıyı tarafında dolgu yapılacak.

Yerin konumu

Proje Alanının deniz kısmı devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan arazi kapsamında değerlendiriliyor ve küçük bir iskele yer alıyor. Kara tarafında ise boş alan ve Yumurtalık Gençlik Kamp Alanı bulunuyor. İç tarafa geçtikçe bazı konutlar ve yeni yapılmakta olan konutlar bulunmakta, ardında ise Adana-Yumurtalık dolmuş yolu olarak kullanılan Alpaslan Türkeş Caddesi yer alıyor.

Proje alanının yakın çevresinde sanayi alanları bulunmuyor. En yakın konut 210 metre mesafedeki Kemalpaşa Mahallesi’nde bulunuyor. En yakın OSB, 25 km mesafede yer alan Acıdere OSB olarak öne çıkıyor. Karayolu 1,8 km en yakın yerleşim birimi olarak Yumurtalık, 4 km mesafede Devlet Hastanesi, 80 km uzaklıkta Adana il merkezi, 30 km mesafede Ceyhan bulunuyor.

Nasıl gidilir?

Proje alanına Özdemir Sabancı Bulvarı üzerinden E90 Otoyolu7nun kullanılması gerekiyor. Körkuyu Köyü konumundaki Adana-Şanlıurfa Otoyolu Ceyhan Bağlantısından çıkılıp D817 izlenir ve yaklaşık 84 km yol kat edilerek proje alanına ulaşılır.

Hüseyin Belibağlı-Yolhaberi.com

Benzer Haberler

Yorumlar
  • Yorum yapılmamış


YOLA ÇIKMADAN ÖNCE…

Sultanbeyli’de yeni hat seferlerine başladı

Sultanbeyli’de yeni hat seferlerine başladı

Akçaray’ın sefer sayısı artırılıyor

Akçaray’ın sefer sayısı artırılıyor

İzmirliler dikkat! İZBAN bazı seferlerini iptal etti

İzmirliler dikkat! İZBAN bazı seferlerini iptal etti

Bursa’da teleferik seferleri iptal edildi

Bursa’da teleferik seferleri iptal edildi

İstanbul’da sağanak trafiği felç etti

İstanbul’da sağanak trafiği felç etti

Popüler Haberler

İstanbul Yol Durumu

Günün Gelişmeleri