Efsane sarı otobüsün yeni hali

Mercedes’in çatı şirketi Daimler AG, Amerika’nın tüm dünyada sembol haline gelmiş efsane sarı okul otobüslerini elektrikli hale getirdi.

Geleceğini elektrik üzerine kuran Alman otomotiv devi Mercedes’in çatı şirketi Daimler AG, Amerika’nın tüm dünyada sembol haline gelmiş efsane sarı okul otobüslerini elektrikli hale getirdi.

Böylece elektrikli otobüs ile geleceğe nostaljik bir adım atılmış oldu. Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı Dieter Zetsche’nin profesyonel sosyal paylaşım sitesi Linkedin’de paylaştığı haberde, bu projeyle Amerika’daki tamamen elektrikli ilk otobüsün geliştirildiği belirtildi.

Araçların üretimi Daimler’in Kuzey Amerika’da bulunan ve 1916 yılından bu yana sarı okul otobüslerini üreten iştiraki ‘Thomas Built Buses’ (TBB) tarafın gerçekleştirilecek.

‘Saf-T-Liner C2’ olarak adlandırılan ve aynı zamanda ‘Jouley’ olarak tanınan otobüsün 2019 yılında okul bölgelerinde yollara çıkması bekleniyor. Toplam 81 öğrenci taşıyabilen ve 160 kWh batarya üzerine kurulan elektrikli otobüsün 160 km menzile sahip olduğu belirtiliyor.

8 saatte şarj

Daha büyük bataryalar ile donatılabileceği belirtilen otobüs, bu sayede daha uzun rotalarda da kullanılabilecek. 0’dan 100 km hıza 45 saniyede çıkabilen ve 8 saatte şarj edilebilen otobüs, minimum düzeyde hareketli parçaya sahip.

Bu sayede bakım maliyeti neredeyse bulunmayan araç, Tesla modelleri gibi uzaktan yazılım güncellemesi alabiliyor. Gelişmiş güvenlik önlemlerine de sahip olan Saf-T-Liner C2, aynı zamanda yenileyici (regenerative) fren sistemini de bünyesinde taşıyor. Bu sistem aracı otomatik olarak yavaşlatarak bataryaları doldurabiliyor.

 

www.hurriyet.com.tr

Benzer Haberler

Yorumlar
  • Yorum yapılmamış


YOLA ÇIKMADAN ÖNCE…

Sultanbeyli’de yeni hat seferlerine başladı

Sultanbeyli’de yeni hat seferlerine başladı

Akçaray’ın sefer sayısı artırılıyor

Akçaray’ın sefer sayısı artırılıyor

İzmirliler dikkat! İZBAN bazı seferlerini iptal etti

İzmirliler dikkat! İZBAN bazı seferlerini iptal etti

Bursa’da teleferik seferleri iptal edildi

Bursa’da teleferik seferleri iptal edildi

İstanbul’da sağanak trafiği felç etti

İstanbul’da sağanak trafiği felç etti

Popüler Haberler

İstanbul Yol Durumu

Günün Gelişmeleri