Kayseri’de yapılacak raylı sistemin güzergahı belirlendi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından fizibilite çalışmaları 2000 yılında yapılan raylı sistemin 4. etabı için güzergah belirlendi.

İnşaat çalışmalarına 2006 yılında başlanan, 17,5 kilometrelik ilk etabı 1 Ağustos 2009’da açılan raylı sisteminin dördüncü hattı için güzergah belirlendi.

2019′ tamamlanması planlanan 4. hattın güzergahı şöyle:

Melikgazi ve Kocasinan ilçeleri,

  • İsmail Erez Bulvarı
  • Eren Yıldırım Caddesi
  • Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı
  • Mobilyacılar Sitesi
  • YHT Garı

Yapılacak projeyle raylı sistem hattına ilave 7.5 kilometrelik ilave hat yapılacak. 2018’in ikinci yarısında inşasına başlanması planlanan yeni hattın 2019’da bitirilerek test sürüşlerinin ve geçici kabul işlemlerinin yapılması hedefleniyor.

Yeni hatla emisyon oranı azaltılacak

Planlanan yeni hattın paralel geçiş güzergahlarında ve kesişen geçiş güzergahlarında sinyal sistemi
araçların trafikte tıkanma ve yoğunluk oluşturmasını önlemek amacıyla düzenlenecek. Ayrıca yapılan düzenlemelerle araçların tramvayı bekleme süresi kısaltılarak insanların tramvay sistemini kullanmasını teşvik edecek trafikte araç yoğunluğu, araç sayısı ve emisyon oranlarınında paralel olarak azalmasını sağlayacak.

96 milyon 750 bin TL bütçe ayrıldı

Yeni tramvay hattının faaliyete geçmesiyle otobüs ve taksilerin yerine tramvay kullanılması teşvik edilerek emisyon miktarı azaltılacak.

İnşaat süresince 70 kişinin, faaliyete geçtiğinde ise 80 kişinin çalışacağı hatta toplam 96 milyon 750 bin TL’lik bütçe ayrıldı. Yeni sistemin güzergahı seçilirken yeni yapılan bölge hastanesi, otogar ve Nuh Naci Yazgan Üniversitesine yakınlık göz önünde bulunduruldu.

35 bin yolcu kapasiteli

İlk etap raylı sistem hattının uzunluğu yaklaşık olarak 17,5 km olup şehrin batı girişindeki Organize Sanayi bölgesinden başlayarak şehrin doğusunda Doğu Garajında son bulmaktadır. 2. Etap İldem Raylı sistem hattı toplam 9.5 km’lik ve 3. Etap Talas Raylı sistem hattı ise 7,452 km’lik hat uzunluğuna sahip.

Yapılacak 4. Etap İlk Etap olan Organize Sanayi Bölgesi raylı sistem hattına ilave olarak, Selimiye İstasyonu önünden ana arterle, yaklaşık 7.5 km’lik bir uzunluğa sahip olacak. 4. Etabın günlük yaklaşık
35.000 yolcu taşıması planlanıyor.

Planlanan 4. aĢama güzergahta 12 adet trenden kumanda edilebilen otomatik 1/7 R100 makas kullanılacak. Güzergahta raylı sistem hattı için orta refüj tercih edilerek hat boyunca 10 adet istasyon bulunacak.

 

www.yolhaberi.com

Benzer Haberler

Yorumlar
  • Yorum yapılmamış


YOLA ÇIKMADAN ÖNCE…

Sultanbeyli’de yeni hat seferlerine başladı

Sultanbeyli’de yeni hat seferlerine başladı

Akçaray’ın sefer sayısı artırılıyor

Akçaray’ın sefer sayısı artırılıyor

İzmirliler dikkat! İZBAN bazı seferlerini iptal etti

İzmirliler dikkat! İZBAN bazı seferlerini iptal etti

Bursa’da teleferik seferleri iptal edildi

Bursa’da teleferik seferleri iptal edildi

İstanbul’da sağanak trafiği felç etti

İstanbul’da sağanak trafiği felç etti

Popüler Haberler

İstanbul Yol Durumu

Günün Gelişmeleri