Türk firmaya ait gemi Tunus’ta alıkonuldu

Kalyoncu Grup armatörlüğündeki Panama bayraklı M/V URAL ve mürettebatı Tunus’un Sfax Limanı’nda gümrük yetkilileri tarafından gerekçe gösterilmeden alıkoyuldu.

Rusya’nın Novorossiysk Limanı’ndan yola çıkan Panama bayraklı M/V URAL gemisi Kamerun’un Douala Limanı’na seyir halindeyken Bataman Denizi’nde olumsuz hava koşulları nedeniyle motor arızası yaşadı.

Deniz Haber Ajansı’na ulaşan M/V URAL mürettebatı, yaşadıkları olayı anlattı. Alınan bilgiye göre, 105.6 metre uzunluğa ve 18.98 metre genişliğe sahip olan M/V URAL Rusya’dan Kamerun’a seyir halindeyken, Bataman Denizi’nde olumsuz hava koşulları yüzünden motor arızası yaşadı. Armatörlük şirketi, geminin arızasının daha hızlı giderilebilmesi için M/V URAL’ı Tunus’a yönlendirdi. Tunus Liman yetkililerinden yardım isteyen mürettabat, gemiye gelen Tunus gümrük yetkilileri tarafından alıkonuldu.

Belge ve pasaportlara el koydular

Mürettebatın ifadesine göre; Tunus Liman Yetkilileri, rutin bir arama yapacaklarını söyledi. 6 saatlik aramanın ardından tüm mürettebatı ve M/V URAL’ı alıkoyarak gemiyi Sfax Limanı’na çekti. Mürettebatın gemi adamı belgelerine ve pasaportlarına el koyan gümrük yetkilileri, gemiden inilmesi izin vermedi.

Taşınan yüke zarar verildi

Yaklaşık 5 gün boyunca, gümrük yetkililerinin 30 kişilik gruplarla gece gündüz fark etmeksizin arama yaptığını ve geminin taşıdığı yüke zarar verdiğini belirten mürettebat, bu olaylar esnasında Tunus’un Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne ulaştı. Mürettebatın verdiği bilgilere göre, Büyükelçilik yetkilileri yükün Rusya’ya ait olduğunu geminin ise Panama Bayraklı olduğunu söyleyerek yapabilecekleri bir şey olmadığını belirtti.

Mürettebat, M/V URAL’ın armatörlüğünü yapan Kalyoncu Grup’un avukat, koruyucu acenta ve P&I Surveylerini atandığını söyledi.

Rus Konsolosluğu ile iletişime geçen mürettebat, konsolosluktan gelecek yetkilileri bekliyor.

 

Deniz Haber Ajansı

Benzer Haberler

Yorumlar
  • Yorum yapılmamış


YOLA ÇIKMADAN ÖNCE…

Sultanbeyli’de yeni hat seferlerine başladı

Sultanbeyli’de yeni hat seferlerine başladı

Akçaray’ın sefer sayısı artırılıyor

Akçaray’ın sefer sayısı artırılıyor

İzmirliler dikkat! İZBAN bazı seferlerini iptal etti

İzmirliler dikkat! İZBAN bazı seferlerini iptal etti

Bursa’da teleferik seferleri iptal edildi

Bursa’da teleferik seferleri iptal edildi

İstanbul’da sağanak trafiği felç etti

İstanbul’da sağanak trafiği felç etti

Popüler Haberler

İstanbul Yol Durumu

Günün Gelişmeleri