‘Yerli otomobil’ gitti, Türkiye’nin Otomobili’ geldi!

Erdoğan'ın "Yerli otomobil üretecek babayiğit arıyoruz" çağrısına kulak veren beş babayiğit, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir araya geldi ve imzalar atıldı.

Beş babayiğidin‘ ortaklığıyla Türkiye, yerli otomobiline 2021’de kavuşacak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından uzun yıllardır ısrarla gündeme getirilen yerli otomobil projesi sonunda gerçek oluyor.

Beş babayiğit; Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding‘den oluşuyor. Bu beş ortak, 2018 başında konsorsiyum şirketi kuracak, ilk prototip 2019’da, ilk otomobil ise 2021’de üretilecek. Külliye’deki imza töreninde, “yerli otomobil” vurgusundan vazgeçildiği ve “Türkiye’nin Otomobili” sloganının tercih edildiği görülüyor.

Türkiye’nin Otomobili ne demek?

“Yerli” kavramından vazgeçilmesinin arka planında, üretilecek otomobildeki yerlilik oranı tartışmaları yatıyor olabilir. Böylece “Türkiye’nin Otomobili” sloganıyla, üretilecek otomobilin yerlilik payı gündemde olmayacak. İhtiyaç duyulduğunda, üretim esnasında yurt dışından teknoloji ithalatı da olasılıklar dahilinde olacak.

Projenin özel sektör koordinasyonunu üstlenen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıkoğlu, projenin arkasında 65 milyar liralık ciro gücü olduğunu söylüyor ve devam ediyor:

“22 Mayıs’ta Cumhurbaşkanımız bize bu çağrıyı yaptığında, hiç tereddüt etmeden koordinasyon görevini kabul ettim. Çünkü Türk özel sektörünün gücünü çok iyi biliyorum. Girişim grubumuzu oluşturan beş babayiğidimizin gücüne inanıyoruz. Girişim grubumuzun toplamda 65 milyar liralık ciro büyüklüğü, 110 bin kişilik istihdamı var. Türkiye’de zaten ciddi bir otomotiv sektörü deneyimi var.”

Bloomberg Businessweek

Benzer Haberler

Yorumlar
  • Yorum yapılmamış


YOLA ÇIKMADAN ÖNCE…

Sultanbeyli’de yeni hat seferlerine başladı

Sultanbeyli’de yeni hat seferlerine başladı

Akçaray’ın sefer sayısı artırılıyor

Akçaray’ın sefer sayısı artırılıyor

İzmirliler dikkat! İZBAN bazı seferlerini iptal etti

İzmirliler dikkat! İZBAN bazı seferlerini iptal etti

Bursa’da teleferik seferleri iptal edildi

Bursa’da teleferik seferleri iptal edildi

İstanbul’da sağanak trafiği felç etti

İstanbul’da sağanak trafiği felç etti

Popüler Haberler

İstanbul Yol Durumu

Günün Gelişmeleri