Yeni Havalimanı’nın İkmal Terminali için dolgu yapılıyor

İGA, Yeni Havalimanı’nda uçaklara yakıt ikmali karşılamak amacıyla inşa edeceği İkmal Terminali için denize 15 bin metrekarelik ilave dolgu yapıyor.

İGA’nın işleteceği İstanbul Yeni Havalimanı projesinin ilk fazının hayata geçmesiyle uçaklara akaryakıt (Jet A-1) ikmal hizmeti verilebilmesi için ilk fazda günde 12.500 m³’lük (12.500.000 lt) yakıtın temin edilmesi öngörülüyor.

Bu ihtiyacın karşılanabilmesi için İGA, İkmal Terminal Binası inşa etme kararı almış fakat uygulama esnasında yapı zemininde ortaya çıkan geoteknik gereksinimler ve liman projesinin değişmesi nedeniyle proje yeniden düzenlemek zorunda kalmıştı.

Proje 35 metre ötelendi

Yeniden düzenlenen projeyle İstanbul Yeni Havalimanı İkmal Terminali İlave Dolgu Projesi geliştirilerek batı dalgakıranı o lokasyondaki zayıf zemin karakterinden dolayı 35 metre kuzeye ötelenerek değişikliğe gidildi.

Ek proje ile İGA İkmal Terminali Projesi kara alanı ile bağlantı sağlayacak dolgu alanı, yanaşma ve bağlama yapacak gemilerin kötü hava şartlarında korunabileceği doğu dalgakıranı ile batı dalgakıranı, kuru yük ve genel kargo gemilerinin yanaşabileceği bir rıhtım ve sıvı yük gemilerinin yanaşma ve bağlanması için bir dolfen tipi iskelenin yapımına imkan sağlayacak.

Değişiklikle birlikte 550 metre olarak yapımı hesaplanan doğu dalga kıranı da 100 metre uzatılarak 650 metre olacak. Uzatılan dalga kıranına herhangi bir deniz aracı yaklaşamayacak.

Peki Dolgu Alanı tam olarak nerede?

İnşasında 300 kişinin çalışacağı  ek dolgu proje alanına en yakın yerleşim yerleri batıda Yeniköy ve güneydoğuda Akpınar Köyü. Yeniköy, proje alanına yaklaşık 6 km mesafede, Akpınar Köyü ise yaklaşık 3,5 km mesafede yer alıyor. Proje alanına yaklaşık 6 km mesafede kıyı koruma yapıları olan mahmuzlar ve yaklaşık 11 km mesafede Karaburun Balıkçı Barınağı yer alıyor.

8.5 milyonluk TL’lik bütçe

Proje için  8 milyon 500 bin TL’lik bütçe ayrılırken 87 bin 757 m3 dolgu yaklaşık 6 aylık bir zaman diliminde ve 15 bin metrekarelik bir alanda yapılacak. Proje kapsamında kullanılacak dolgu malzemesi yaklaşık 20 km (8 km Karayolu ve 12 km İstanbul Yeni Havalimanı Projesi saha servis yolu) mesafedeki Işıklar Köyü’nde bulunan İGA Havalimanı’nın taş ocağından temin edilecek.

 

 

www.yolhaberi.com

Benzer Haberler

Yorumlar
  • Yorum yapılmamış


YOLA ÇIKMADAN ÖNCE…

Sultanbeyli’de yeni hat seferlerine başladı

Sultanbeyli’de yeni hat seferlerine başladı

Akçaray’ın sefer sayısı artırılıyor

Akçaray’ın sefer sayısı artırılıyor

İzmirliler dikkat! İZBAN bazı seferlerini iptal etti

İzmirliler dikkat! İZBAN bazı seferlerini iptal etti

Bursa’da teleferik seferleri iptal edildi

Bursa’da teleferik seferleri iptal edildi

İstanbul’da sağanak trafiği felç etti

İstanbul’da sağanak trafiği felç etti

Popüler Haberler

İstanbul Yol Durumu

Günün Gelişmeleri