Demre kruvaziyer yat limanı için ilk adım atıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Demre kruvaziyer yat limanı için ÇED sürecini başladı. Projenin bütçesi 50 milyon TL olarak belirlendi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Demre kruvaziyer yat limanı için düğmeye bastı.

Ulaştıma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek projeye 50 milyon lira ayrıldı. ÇED süreci başlayan projenin 42 bin metrekarelik alanda inşa edilmesi planlanıyor. Kasım 2020’de faaliyeti geçmesi planlanan Demre kruvaziyer yat limanının iskelesi 350 metre uzunluğunda, 18 metre genişliğinde ve +4,00 metre üst kotunda olacak şekilde tasarlandı.

İskeleyi kullanacak olan kruvaziyer gemilerinin rahatlıkla yanaşabileceği ölçülerde planlama yapıldı. İnşaatın tamamlanmasının ardından liman 2 kruvaziyer geminin yaklaşabileceği kapasitede olacak.

Bölge turizmini canlandıracak

Dünyada son yıllarda farklı tatil arayanların dikkatini çekmeye başlayan ve ülkemiz vatandaşları için yeni bir turizm dalı olan kruvaziyer turizmi turistlerden oldukça rağbet görüyor. Bu nedenle Demre’ye yapılacak liman, bölge turizmini canlandırmak açısından oldukça önemli. Antalya rotası üzerinde önemli bir yere sahip olan Demre Taşdibi Plajındaki Turizm Merkezinin tam ortasına yapılacak Demre Kruvaziyer Limanı, ülke ve yöre ekonomisine sağlayacak. Bölge turizminin canlılık kazanması ve gelişmesinde de çok önemli rol oynayacak.

2 yıl sonra liman hazır

Limanın imar plan onayı ve ÇED süreci tamamlandıktan sonra bu yıl içerisinde  Yap-İşlet-Devret modeliyle ihale süreci başlayacak. Projenin geleneksel tedarik yöntemleri ile gerçekleşmesi halinde yatırım dönemi 2 yıl sürerek 2020 yılında tamamlanacak. Demre Kruvaziyer Limanı projesinin Kasım 2020’de faaliyete geçmesi öngörülüyor. Projenin inşaat çalışmaları tamamlandıktan sonraki işletme süresi ise 30 yıl olarak belirlendi.

Projede neler var?

Projede, aynı anda dört adet kruvaziyer geminin yanaşabileceği, aynı anda birden fazla kruvaziyer geminin yolcularını indirebileceği güvenli fonksiyonel yolcu indirme yerleri inşa edilecek. Birden fazla gemi yolcusunun hizmet alacağı, giriş ve çıkışın ayrı ayrı yapılacağı iki adet terminal binasının proje kapsamında yapılması planlanıyor.

Ayrıca söz konusu proje kapsamında:

  • İşletme ve yönetim birimleri
  • Yolcu nakliyesi için körük sistemleri
  • Valiz nakliye alanı, yükleme ve boşaltma sistemi
  • Turizm seyahat acenteleri ve tur operatörleri işletme ofisleri
  • Konferans ve toplantı salonu
  • Eğlence mekanları
  • VIP hizmeti salonu
  • Yeme, içme tesisleri
  • Helikopter pisti ve revir inşa edilecek

www.yolhaberi.com

Benzer Haberler

Yorumlar
  • Yorum yapılmamış


YOLA ÇIKMADAN ÖNCE…

Sultanbeyli’de yeni hat seferlerine başladı

Sultanbeyli’de yeni hat seferlerine başladı

Akçaray’ın sefer sayısı artırılıyor

Akçaray’ın sefer sayısı artırılıyor

İzmirliler dikkat! İZBAN bazı seferlerini iptal etti

İzmirliler dikkat! İZBAN bazı seferlerini iptal etti

Bursa’da teleferik seferleri iptal edildi

Bursa’da teleferik seferleri iptal edildi

İstanbul’da sağanak trafiği felç etti

İstanbul’da sağanak trafiği felç etti

Popüler Haberler

İstanbul Yol Durumu

Günün Gelişmeleri